dziś: 2024-04-27

Weekend z fantastyką 2022 za nami!

Fantastyczny Weekend przepełniony był mrocznym klimatem i dobrą zabawą !

W sobotę spotkaliśmy się skoro świt, by rozegrać turniej A Song of Ice and Fire. Od godziny 12:00 uczyliśmy się zasad gry karcianej Magic: The Gathering i graliśmy w gry planszowe. 
Na najwytrwalszych wojowników czekał film „Lśnienie”. Chętnych zaprosiliśmy również na sesję RPG.

Gry w planszówki zainaugurowały niedzielną imprezę. Uczestnicy mogli odwiedzić upiorne stoiska partnerskie m.in. Reset ATH – gry VR oraz nauczyć się zasad gry karcianej Pokemon Trading Card. Dla amatorów sztuki scenicznej pani Iwona Smolec przygotowała warsztaty teatralne. 
Niesamowity świat Star Wars zapraszał na szkoleniowy obóz adeptów na Jedi i sił rebelianckich, upiorne warsztaty plastyczne, tworzenie motanek, dyniowe warsztaty rękodzielnicze oraz fantastyczne malowanie buziek.

W tym dniu odbył się również Wernisaż wystawy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy pt. „Cholery, Miawki i Krasnoludki czyli Halloween po polsku”. Na zakończenie mrocznego wieczoru zaprosiliśmy na seans filmu „Sok z Żuka” oraz sesję RPG.

Halloween już 31 października. Z okazji święta duchów możemy kupić plastikowego nietoperza, kapelusz czarownicy i sztuczną pajęczynę. W  kinie obejrzymy horror, a w kawiarni zjemy dyniową babeczkę. Mimo, że uśmiechnięte dynie zyskują co raz większą popularność, święto budzi wiele kontrowersji i emocji. Czy słusznie?

A gdyby tak, zaimportowanemu z Zachodu świętu przyjrzeć się bliżej? Czy nie ma w nim śladów naszej rodzimej mitologii, żywej jeszcze do niedawna w kulturze ludowej czy legendach miejskich?

Specjalnie z okazji Halloween postanowiliśmy zaprezentować kilka słowiańskich demonów i zjaw pochodzących z ludowych baśni, bajek i podań.

Prezentowane na wystawie postacie magicznego świata, inspirowane są „ Bestiariuszem słowiańskim” Pawła Zycha i Witolda Vargasa. To ich wiedza i ilustracje przedstawione w książce, stały się źródłem pomysłu na stworzenie wystawy, która może choć odrobinę uświadomi oglądającym, jak silny wpływ miały i mają istoty magiczne i magia przedchrześcijańska na kształtowanie naszych obrzędów czy języka.

Zanim chrześcijaństwo wyparło pogańskie bóstwa na terenach słowiańszczyzny „żyły sobie” tu i ówdzie przeróżne stworzenia. Opowiadano o nich w domach i karczmach, straszono nimi niegrzeczne dzieci, ostrzegano przed nimi młodzież. Bywało, że wszelkie niegodziwe uczynki, nieszczęścia i biedy przypisywano właśnie działaniu złych mocy oraz najróżniejszym demonom. Myślenie magiczne naszych przodków było tak bogate, że nawet choroby miały swój fizyczny wizerunek.  Do dziś jak coś nam nie wychodzi mówimy „ o do licha”, dzieciom przykazujemy by siedziały „cicho jak trusia”, narzekamy na swą „dolę” i w każdej chwili „ może nas porwać licho”. Wypowiadając te słowa, nie wiemy, że przywołujemy istoty magiczne, o istnieniu których już prawie nikt nie pamięta.

Zapraszam do odwiedzenia Domu Kultury w Kętach i zobaczenia wystawy prac, które powstały w ramach zajęć terapeutycznych w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Kętach Placówce w Brzeszczach.

Warto wiedzieć, że to co inne nie znaczy, że jest obce.

Renata Englart Janosz - Dyrektor PŚDS w Kętach

Dziękujemy, że byliście z nami!

Dziękujemy Pasjonaci Fantastyki "Centaur", Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach z placówką w Brzeszczach, Akademia Fantastyki JEDI-TAKEDA, Reset ATH, Centrum Hobbystyczne "Strefa", Hegemon!
Ślemy również podziękowania dla  Łukasz Kuc Photography za niesamowite kadry!
powrót do wydarzeń