dziś: 2023-01-31

Wycieczka do Brzeszcz | Dla Słuchaczy UTW

 Wycieczka Studentów UTW z cyklu  "Małe podróże - zwiedzamy lokalnie" 
wyjazd do Gminy Brzeszcze.

W akompaniamencie pięknej, jesiennej aury nasi seniorzy z UTW wyruszyli na wycieczkę krajoznawczą do Brzeszcz, w ramach cyklu "Podróże małe – zwiedzamy lokalnie”. Korzystając ze słonecznej pogody zwiedzili drewniany, zabytkowy kościół pw. św. Marcina w Jawiszowicach – jeden z najstarszych zabytkowych obiektów sakralnych powiatu oświęcimskiego.

Kościół parafialny zbudowano w 1692 r., na miejscu spalonego wcześniejszego kościoła z 1511 r., który, jak głosi przekaz ludowy, został, prawdopodobnie przypadkowo, podpalony przez syna ówczesnego organisty. Kościół parafialny jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej, podbity gontem. Świątynia otoczona jest zamkniętymi podcieniami (sobotami). 

We wnętrzu znajdują się trzy ołtarze (główny i dwa boczne). Ołtarz główny pochodzi prawdopodobnie z ok. 1700 r., a ołtarze boczne z XIX w. Prezbiterium kościoła nakrywa płytkie pozorne sklepienie kolebkowe, a nawę strop. Na profilowanej belce tęczowej pomiędzy nawą i prezbiterium umieszczony jest barokowy krucyfiks oraz posągi. Ambona jest rokokowa. Stalle są późnobarokowe, a konfesjonał z figuralnymi malowidłami na zaplecku i na drzwiach jest wczesnobarokowy. Ciekawym zabytkiem jest kamienna kropielnica o charakterze ludowym, wykonana zapewne w XVII w. W kościele znajduje się też kilka obrazów barokowych.

/źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Marcina_w_Jawiszowicach/

W kompleksie „Leśno – Stawowym „Brzeszcze - Nazieleńce” spotkali się z przyrodnikiem Marcinem Karettą, gdzie pod czujnym okiem zgłębiali tajniki okolicznej flory i fauny. 

Wycieczkę zakończyliśmy ciekawą wizytą w Domu Ludowym w Brzeszczach, gdzie odbyło się spotkanie z historykiem. Przeszłość gminy dla naszych podróżników już nie będzie tajemnicą, a wiele ciekawostek na długo utkwi w naszej pamięci. 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. 

Składamy również serdeczne podziękowania na ręce fantastycznych prelegentów

powrót do wydarzeń